KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
W ciągu kilkunastu ostatnich dni mogliśmy się przekonać, że nawet bardzo wysokie, rzędu 1035 – 1040 hPa ciśnienie w sezonie zimowym nie zawsze gwarantuje błękit nieba i mroźną aurę, tak jak tego doświadczyliśmy w zaprzeszły weekend. Mimo, że dzisiaj w całym kraju ciśnienie atmosferyczne osiągnie, a miejscami przekroczy 1040 hPa, nie możemy liczyć na słoneczną i bardzo mroźną pogodę, bo trudno za nazbyt mroźny uznać dzień i noc z temperatura rzędu – 5 st C a w górach -10 st C.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są różnice związane charakterystyką mas powietrza w których kształtowały się rzeczone układy wyżowe i kierunkiem napływu powietrza na różnych poziomach. W pierwszym tygodniu miesiąca napływało z północy mroźne powietrze arktyczne a duży gradient ciśnienia w napierającym wyżu o południkowo zorientowanej osi generował duże prędkości wiatru. Obecnie oś wyżu zorientowana jest równoleżnikowo, co sprzyja napływowi a dolnych warstwach atmosfery cieplejszej i wilgotniejszej masy powietrza polarnego morskiego z kierunków zachodnich. Na wyższych poziomach w atmosferze dominuje północno wschodni strumień powietrza.

Pogodę nad kontynentem europejskim, od Uralu po Wyspy Brytyjskie kształtować będzie dzisiaj i jutro układ wyżowy, jak wspomniałem z bardzo wysokim ciśnieniem w centrum nad obszarem południowej Polski, powoli przemieszczającym się na wschód. Od północy opływa go seria aktywnych układów niżowych, nad basenem śródziemnomorskim zalega głęboki stacjonarny niż w obrębie którego występują liczne burze. Jak już wspomniałem, w wilgotnej, dolnej warstwie atmosfery występować będzie poinwersyjne zachmurzenie, z którym związane będą słabe opady śniegu. Inwersję wyżowego osiadania możemy obserwować np. na stacji tak w Legionowie k. Warszawy weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... , jak i Łebie i Wrocławiu. Taka sytuacja atmosferyczna (wyż, małe prędkości wiatru) sprzyja gromadzeniu się pod warstwa inwersyjną zanieczyszczeń, będących przyczyną słynnego już smogu. Jednak tym razem inwersja jest słabsza a temperatura powietrza wyższa niż to było np. 8 stycznia, więc „natężenie” smogu może być niższe. W całym kraju dzisiaj i jutro temperatura kilka stopni poniżej zera stopni C., towarzyszyć nam będzie również zamglenie, szanse na przejaśnienia i rozpogodzenia - niemal żadne.

ŚNIEG W POLSCE I NA KONTYNENCIE

Łagodna na razie zima ze śniegiem zapanowała prawie w całym kraju. Warto zatem polecić ciekawy produkt Centrum Badań Kosmicznych PAN - codzienne, opracowywane na bazie danych satelitarnych od kilkunastu sezonów zimowych mapy zasięgu pokrywy śnieżnej w Polsce i Europie. Na ich podstawie można również szacować jak długo i na jakim obszarze zalegała pokrywa śnieżna w poprzednich sezonach zimowych. Jak możemy zauważyć ostatnie zimy do zbyt śnieżnych nie należały, w przeciwieństwie do zimy 2012/2013 lub 2005/2006 gdy śnieg zalegał od połowy grudnia do końca kwietnia. Warto również zauważyć jakie części kontynentu pokryte są śniegiem. Fakt ten ma niebagatelne znaczenie dla kształtowania się pogody ze względu na przykład na znaczne albedo pokrywy śniegowej. Więcej, również o metodyce pozyskiwania danych o śniegu na podstawie danych satelitarnych – na stronie zoz.cbk.waw.pl/snieg/index.html . Zainteresowanym bardziej szczegółowymi informacjami o grubości pokrywy śnieżnej w kraju, jej charakterystyce i temperaturze polecić można stronę IMGW pogodynka.pl/polska/snieg/. Na zdjęciach satelitarnych w paśmie widzialnym można zobaczyć zakres pokrywy śnieżnej, oczywiście na obszarach bezchmurnych.

Ryszard Klejnowski

18 stycznia, środa, 18 dzień 2017 roku: 07:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.