KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Na razie wraca spokojne lato, w obszarze zachodniej i środkowej Europy dominuje obszar podwyższonego ciśnienia bez wyraźnych centrów, natomiast niż znad Atlantyku zatrzymał się nad Wyspami Brytyjskimi, obecnie jego centrum jest nad Szetlandami i wolno dryfuje nad Morzem Norweskim. Powietrze morskie, związane z tym układem nie wchodzi dalej nad kontynent jak 200 km od linii brzegowej Morza Północnego i Kanału La’Manche, w dniu jutrzejszym obejmie też Danię oraz zachodni Bałtyk, nieco wchodząc nad Pomorze Zachodnie.

Nad resztą interesującego nas obszaru środkowej Europy masa przetransformowanego powietrza, które utraciło swoje pierwotne właściwości i w procesie kilkudniowej konwekcji nabrało cech od podłoża. Wyższe temperatury podłoża to głownie Węgry i środkowa Ukraina oraz Mołdawia, ale też w południowej części kraju pojawiają się wygrzane do 40 stopni i więcej obszary (mówię o temperaturze podłoża). Jednak szybko w tych miejscach budują się chmury konwekcyjne, opad z nich zdecydowanie obniża temperaturę, ale duchota pozostaje dalej. Poza maksymalnymi temperaturami podłoża warto zapoznać się z mapą temperatury pseudopotencjalnej 850 hPa www2.wetter3.de/animation.html , która doskonale zobrazowuje stan termiczny warstwy granicznej i rozdział mas powietrza. Z tego samego serwisu ciekawa jest mapa wskaźnika burzowego CAPE (potencjalnej energii konwekcji), żółte kolory to już pracująca maszyna konwekcyjna, pomarańczowe i czerwone to pewne i liczne burze.

Meteorogramy dla poszczególnych miejscowości prognozują – szczególnie jutro i pojutrze w godzinach południowych rozwój konwekcji i silne, ale lokalne opady przelotne (burzowe), ich pojawianie się jest widoczne na zdjęciach radarowych awiacja.imgw.pl/index.php... , tam echo od chmur i opadów połączone jest z miejscami wyładowań. 10 minutowa animacja ech pozwala na dostrzeżenie ruchu poszczególnych ognisk burzowych i podejmowanie odpowiednich działań. Te same zobrazowania podane są na stronie obejmującej całą Europę, z podkładem mapy Google - www.radareu.cz/ . Wszystkie te strony mają odpowiednie aplikacje na smartfony, tak też i w terenie nie jesteśmy pozbawieni tej informacji.

Maciej Ostrowski

24 lipca 2016, 08:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.