KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Nad wyspami Brytyjskimi zalega wyż z centrum przy powierzchni ziemi, jak i w środkowej troposferze (500 hPa). Taki stan będzie się utrzymywał przez dwa dni, potem ośrodek w środkowej troposferze przesunie się nad Francję, a ośrodek wyżowy przy powierzchni ziemi uformuje się nad Bałkanami. Zobaczmy, jak te zmiany pola ciśnienia i geopotencjału wpłyną na ruch mas powietrza.

Dziś nad Polską znajduje się język chłodniejszego powietrza, które napłynęło za frontem chłodnym (mapa powierzchni 850 hPa z temperaturą ekwiwalentno-potencjalną). Ale też dzisiaj będzie przesuwać się przez kraj front okluzji leżący w zatoce na nocnej mapie nad Szwecją. Dla następnych dwu ciepłych wycinków — widocznych na tej samej mapie na zachód od Wysp Brytyjskich i nad Morzem Norweskim — wyż w środkowej troposferze będzie odgrywał rolę wyżu sterującego. Kolejne rezultaty tego sterowania można zobaczyć obserwując ruch ciepłych wycinków w odstępach 12 godzin; wtedy staje się zrozumiały przydomek „sterujący”, jaki został nadany wyżowi regulującemu w ten sposób ruch układów frontów.

W środku tygodnia wyż w środowej troposferze przesunie się nad Bałkany, przestanie czymkolwiek sterować, a powietrze z Atlantyku do Europy będzie napływać z południowego zachodu. Pojawi się też kontakt frontu polarnego z arktycznym nad Morzem Norweskim, Zatoką Fińską, wschodnią Białorusią i północną Ukrainą. Prognozy nie przewidują napływu chłodnego powietrza z północy do Europy środkowej. Wymaga to nie tylko utrzymania spływu z południowego zachodu, ale zwiększenia udziału składowej południowej, i taka zmiana jest zapowiadana.

Dzisiaj przechodzenie frontów poza opadem we wschodniej części kraju zaznaczy się wzrostem prędkości i porywistości wiatru, jutro porywy wiatru przesuną się nad Lubelskie, Małopolskę i Bieszczady.

Uwaga na mgły: wieczorem zaczną tworzyć się w Zachodniopomorskiem, w nocy i rano ogarną zachodnią część kraju.

Henryk Piwkowski

25 marca 2017 sobota 6:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.