KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Najważniejszym układem synoptycznym w obszarze Europy i północnego Atlantyku jest niż islandzki, z ciśnieniem 960 hPa już przeszedł przez wyspę i dalej zmierza nad północ Morza Norweskiego, zaś równolegle do pogłębienia i rozszerzenia tego układu zaniknął niż białoruski. Nad południową i środkową Europą rozwija się klin wyżowy, sięga w środkowej troposferze od Alp przez Niemcy, Polskę, Bałtyk aż po Finlandię, zaś przy podłożu wyż z ciśnieniem 1030 hPa znad Rumuni obejmuje kraje południowej Europy i sięga nad Polskę.

Te dwa zasadnicze układy rozdziela główny front polarny, obecnie opiera się o Góry Skandynawskie i wolno je przechodzi, przebiega przez Morze Północne, Szkocję, Irlandię i dalej na Atlantyku dochodzi aż do Wysp Azorskich. Nad Bałtykiem i częścią Polski widać na zdjęciu satelitarnym https://www.chmi.cz/files/portal/docs... szybko przemieszczające się nad klinem wyżowym obszary oderwanych od frontu ławic chmur średnich i wysokich. Jesienią to nic dziwnego, notowana w sondażu w Łebie prędkość wiatru powyżej 8 km to 28 m/s i więcej (powyżej 100 km/h).

Póki klin wyżowy trzyma się nad środkową Europą i Bałtykiem to front ten nie będzie wchodził nad centralną Europę, a jego opadowe resztki zanikną nad północnymi Niemcami. W kraju zapowiada się kilkudniowy okres bezopadowy, ale z dość wysokimi temperaturami. W ciągu dnia temperatura osiągnie w maksimum 17-19 stopni na pogodniejszym zachodzie i południu, 16-17 stopni w centrum i 14-15 stopni na wschodzie kraju. W nocy temperatura spadnie do poziomu między 10 a 5 stopniami, trochę zachmurzenia i ruch powietrza zapobiegnie większym spadkom. Jutro podobne temperatury, chłodniej będzie na bardziej zachmurzonym pasie północy kraju.

Nasz model UM prognozuje zróżnicowane pole wiatru, na równinach Niżu Polskiego będzie on umiarkowany, do 8-10 m/s. Natomiast w ciągu dnia pojawią się obszary silniejszego, porywistego wiatru z SW, układające się charakterystycznymi pasami od obniżeń terenu w pasmach górskich polskiego południa : od Moraw aż po Góry Świętokrzyskie i ich otoczenie; od Przełęczy Dukielskiej po pogórze Beskidu Niskiego i Bieszczad; od przełęczy w Sudetach po pogórze. W tych obszarach porywy wiatru mogą osiągać 13-16 m/s, najsilniejsze, do 20 m/s mogą być w Sudetach i na pogórzu. Nie jest to typowy wiatr fenowy (halny) bowiem po nawietrznej nie będzie opadów, ale dynamiczny przepływ przez zróżnicowane pasma gór.

Dzisiaj nad Bałtykiem uspokojenie wiatru, zmiana na równoległy do biegu wybrzeża środkowego (z SW na NE), natomiast jutro ponowne zwiększenie gradientu, sztorm zachodni na południowym Bałtyku i wejście strefy porywistego wiatru nad całe Pomorze, północ Wielkopolski, Dolną Wisłę, Warmię i Kujawy.

Maciej Ostrowski, 5 października 2022; 07:45

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Już ostatnie dni do rozpoczęcia kursu meteorologii organizowanego przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Wykłady rozpoczną się od 8 października w formie cotygodniowego przedstawienia 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. W każdym tygodniu słuchacze wykonują zadania indywidualne czy zespołowe lub rozwiązują testy. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali na SGGW w Warszawie, transmitowane przez internet dla wszystkich zapisanych, tu odpowiedzi na pytania. Więcej informacji i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.