KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Niże cyrkulacji zachodniej pędzące po Atlantyku nie zaniknęły, ich tor przesunął się nieco ku północy odepchnięty od środkowej Europy potężnym pasm wyży, ale na Atlantyku są dalej aktywne i dynamiczne, co wynika ze znacznego kontrastu termicznego widocznego na mapach GFS www2.wetter3.de/animation_dt.html . Niepozorne dzisiaj zaburzenie w formie fali na froncie polarnym, znajdujące się w połowie drogi między Nową Funlandią a Azorami w ciągu półtorej doby przeleci odległość ponad 2100 km i znajdzie się z ciśnieniem 950 hPa na wschód od Islandii, daje to prędkość ruchu ośrodka 120 km/h. Też i takie zdarzają się wyładowania energii zgromadzonej w ciepłym oceanie w kontraście z masami chłodnymi, rozlewającymi się ze znacznie wychłodzonej Arktyki kanadyjskiej. Nad tym zaburzeniem wieje bardzo silny prąd strumieniowy, już w dzisiejszych prognozach na popołudnie w osi będzie 150 kt (270 km/h), z tendencją do wzrastania prędkości.

Na razie nad nami wyż, o warunkach w nim panujących za chwilę – natomiast wzmiankowany wyżej ośrodek niżowy idąc na wschód od Islandii nad Morze Norweskie do niedzieli dojdzie nad Morze Barentsa i tu dopiero zacznie zanikać nad chłodniejszym morzem. Wówczas w jego tylnej części nastąpi silny napływ na SE w kierunku Szetlandów i Norwegii chłodnej, arktycznej masy powietrza z rejonu Grenlandii i otaczających ją wód. W tym znów kontrastowym termicznie napływie pojawi się nad Morzem Norweskim i Północnym wtórny ośrodek niżowy, który będzie nurkował w kierunku Bałtyku, Litwy i północnej Polski. Unikam formułowania prognoz i komentarzy na dłuższe okresy jak pracują nasze modele, ale tym razem nasuwa się wyraźne skojarzenie, że z pierwszymi dniami astronomicznej wiosny powróci w przyszłym tygodniu na kilka dni realna zima.

Póki to nie nastąpi w tym tygodniu będziemy pod wpływem wyżu – z centrum nad Europą środkową lub klina wyżowego sięgającego aż od Azorów po Rosję. Wyż wyżowi nierówny, wczoraj było wiosennie, w prawie całym kraju słonecznie, mimo wiatru temperatura przekroczyła 15 stopni i pojawiły się nieznaczne Cumulusy, ale w nocy przeszedł od NW nad centrum kraju front okluzji znów sprowadzając chmury Stratocumulus i Altocumulus. Te kłębiasto-warstwowe chmury trzymają się pod inwersją wyżową zalegającą na około 3 km, nie ma więc szans na „wygrzanie się” warstwy podinwersyjnej (granicznej), zmienić ją mogą ruchy turbulencyjne i falowe – ale zarówno pocienić czy lokalnie rozproszyć, ale też i pogrubić. Dzisiaj ta strefa będzie się trzymać nad krajem (proszę spojrzeć na mapy chmur niskich i średnich), jutro odsunie się ze wschodu kraju, tam słońce ale też silniejszy wiatr północny. Dopiero sobota szykuje się pogodnie w większości kraju.

Maciej Ostrowski

21 marca 2019, 08:35Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.