KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dzisiaj kolejny dzień huśtawki pogodowej: ciepło - zimno, pochmurnie – z rozpogodzeniami, niskie – wysokie ciśnienie, opady – bez opadów i innych cech pogody charakterystycznych dla pory przejściowej między zimą a wiosną. Chociaż ludowe porzekadło twierdzi, że „w marcu – jak w garncu”, lecz marzec dopiero za kilka dni, w kąt poszły buty, co to trzeba było je „podkuć, bo idzie luty.

Teraz już na poważnie. Dominującym układem barycznym kształtującym dzisiaj i jutro pogodę nad europejskim kontynentem jest głęboki, wieloośrodkowy niż, który znad Islandii przemieszcza się nad Wyspy Brytyjskie, a w dalszej perspektywie czasowej nad Bałtyk i Zatokę Botnicką. W konsekwencji takiego rozwoju sytuacji barycznej obszar Polski znajdzie się w przedniej części tego niżu, w rozległym ciepłym wycinku między frontami z nim związanymi. Na mapach topografii barycznej np. 850 hPa ( coamps.icm.edu.pl ) możemy obserwować wyraźny klin ciepła, przemieszczający się na wschód, na krótko sięgający północnych obszarów Skandynawii, lecz szybko wypierany przez zatokę chłodu, związaną z niżem nad Morzem Północnym. Wspomniany niż znad wysp Brytyjskich jest jednym z ogniw strefy okołobiegunowych niżów, które charakteryzują się niewielkim południkowym zasięgiem zatok i klinów, dzięki czemu możliwa jest ich szybka rotacja wokół bieguna, tak jak to możemy obserwować na mapach okołobiegunowych ECMWF np.: www.ecmwf.int/en/forecasts/charts... .

Jak już wspomniałem, będziemy dzisiaj w obszarze wycinka ciepłego, w polu podwyższonego ciśnienia na południu, wypieranego od zachodu przez zatokę niżową. Prognostyczne mapki linii prądu i temperatury oraz meteorogramy wskazują na intensywną adwekcje ciepła, początkowo z południowego zachodu, później z południa. Tym samym w południowej części kraju temperatura może wzrosnąć do 15°C. Pamiętać też trzeba o efekcie fenowym, który może wspomagać proces wzrostu temperatury. Efekt fenowy (prędkość wiatru nad Tatrami może wynosić 130 km/h, nad Beskidami 80 km/h) będziemy odczuwać do momentu przejścia od zachodu frontu chłodnego, prognozowanego na wtorek/środę. Słabe opady mogą wystąpić tylko lokalnie w północnej części kraju, a zachmurzenie w strumieniu ciepłego powietrza wynoszonego na północ będzie się częściowo rozmywać. Najbliższa noc również z temperatura powyżej zera, tylko lokalnie w obszarach podgórskich w pobliżu 0°C, Jutro nadal ciepło, od środy po przejściu frontu chłodnego z opadami deszczu nieco chłodniej, lecz weekend znowu z wiosennymi temperaturami.

Ryszard Klejnowski

27 lutego, 58 dzień 2017 roku: 07:00Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.