KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Dobiega końca krótkotrwały epizod napływu ciepłego powietrza od południowego zachodu, przynoszącego u nas wzrost temperatury o parę stopni powyżej 20-tu. Rozpoczął się on już wczoraj wraz z nasunięciem się od północnego zachodu frontu chłodnego, który z powodu zafalowań tworzących się na nim, tylko nieznacznie zmieniał swoje położenie. Podobnie będzie także dzisiaj, a zdecydowany jego ruch z zachodu na wschód prognozowany jest na jutro.

Na naszych mapach ciśnienia obserwujemy wyraźną zmianę postępującą od zachodu i burzącą wczorajszy rozkład ciśnienia, kiedy to na północy znajdował się niż, na południu wyż, a izobary w przeważającej mierze ułożone były prostolinijnie z zachodu na wschód. Niż znad Skandynawii szybko przesuwa się na północny wschód, wyż migruje na wschód, a od zachodu wchodzi niewielki ośrodek niżowy (1005 hPa), uformowany w nocy nad południową Irlandią i Morzem Celtyckim, na styku ciepłego powietrza po stronie południowo wschodniej i chłodnego powietrza pikującego prosto znad Morza Grenlandzkiego. Duży kontrast termiczny był wystarczającym impulsem do formowania się tego ośrodka niżowego, lecz dalszy jego rozwój zostanie wyhamowany przez szybko rozbudowujący się w kierunku północnym klin od wyżu Azorskiego. Na ostatnich sekwencjach naszych map ciśnienia widoczne są trzy niewielkie oczka niżowe, zewsząd otoczone wysokim ciśnieniem. Niż w warstwie przyziemnej zaniknie, ale zachowa się w środkowej troposferze i będzie przesuwał się na południowy wschód poprzez Saksonię, pogranicze polsko-czeskie, Słowację, Węgry, skąd we wtorek wyjdzie nad Rumunię.

W tym samym czasie, od Irlandii w kierunku północnym szybko budować się będzie klin w polu geopotencjału, blokujący strefową cyrkulację atmosfery i wykazujący tendencję do przesuwania się w stronę Skandynawii. W obszarze pomiędzy wspomnianym niżem i rozbudowującym się klinem rozpocznie się spływ chłodu arktycznego dość szybko docierającego aż do Europy środkowej. To w środkowej troposferze, a w dolnej jej warstwie, w ciągu najbliższych trzech dni nad Skandynawią rozbuduje się wyż, po którego wschodniej stronie spływać będzie powietrze arktyczne, zaciągane znad Morza Barentsa. Nieuchronnie czeka nas powrót do chłodnej, jesiennej pogody sprzed kilku dni.

Ryszard Olędzki

1 października 2016r., 05:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.