KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Wyż nad Polską i wschodnimi Niemcami bardzo powoli przemieszczać się będzie na wschód, jego centrum 1030 hPa zlokalizowane obecnie nad Zalewem Szczecińskim powlecze się przez Pomorze, południowy Bałtyk nad Królewiec i dalej nad Mazury i Suwalszczyznę. Na wschodniej krawędzi wyżu napływa chłodniejsze powietrze znad Bałtyku, od nocy i jutra od krańców zachodnich dostawać będziemy się pod napływ południowy – dopiero ta faza wyżu zapoczątkuje okres wyraźniejszego ciepła przy podłożu.

Jak wczoraj pisałem pogoda „chłodnego wyżu” charakteryzuje się łatwym powstawaniem cumulusów ograniczających dzienny wzrost temperatury, zaś zanikanie tych chmur wieczorem powoduje pojawienie się – na skutek wypromieniowania z podłoża i spadku temperatury aż do osiągnięcia temperatury punktu rosy - wystąpienia silnych zamgleń i mgieł w II części nocy i rano. Nasz model wczoraj doskonale prognozował mgły, które tej nocy i jeszcze do tej pory obejmują Pomorze, Kujawy oraz część Wielkopolski i dochodzą nawet w rejon Łodzi. Stopniowo mgły się podniosą, pojawi się okresowo zachmurzenie niskie typu stratus (warstwowe). W końcu praca słońca ogrzeje niższe warstwy atmosfery, zlikwiduje inwersję podniesioną i zasoby pary wodnej i skondensowanej wody chmurowej wzniosą się wyżej, pod inwersję osiadania tworząc znów malownicze i dość liczne chmury cumulus. Inwersja osiadania nad Legionowem została zmierzona na wysokości 2100 metrów (weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html , wybrać kontynent, typ zobrazowania i najechać myszką na punkt sondażowy).

Dalszy ciąg dzisiejszej pogody to stopniowe wygrzewanie podłoża - tu temperatury mogą dojść do 30 stopni i stopniowe przejmowanie ciepła przez najniższe warstwy powietrza. Według naszego modelu UM dzienny wzrost temperatury powietrza dojdzie do 23-25 stopni, dopiero jutro, przy wyraźnie mniejszym zachmurzeniu pójdzie wyżej w górę, do 25-27 stopni – oczywiście najcieplej będzie na krańcach zachodnich.

Maciej Ostrowski

24 sierpnia 2016, 08:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.