KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Sygnalizowany wczoraj, napływający od południa klin ciepłego powietrza przemieszcza się po wschodniej stronie zatoki górnej, powstałej po połączeniu się niżu niemieckiego i portugalskiego. Mieć on będzie swój maksymalny rozwój jutro w południe, potem szybko ustąpi pod naporem wznawiającej się cyrkulacji zachodniej, która od wielunastu dni była blokowana przez wyż rosyjski. Istotne dla tego procesu będzie „podgryzanie” wyżu przez rozwijający się nad Kaukazem i Kubaniem aktywny ośrodek niżowy. W ten sposób, wyż atakowany z dwóch stron usunie się nad Ural. Nad Skandynawią i północną lub centralną Rosją utrzymywał się od 4 października, czyli trzy tygodnie, cały czas z ciśnieniem bliskim 1040 hPa.

Przechodząc do prognozy dla kraju i Europy Środkowej, prezentowanej przez nasze modele, należy zauważyć, że opisane wyżej wielkoskalowe procesy widać tylko fragmentarycznie. Obszar wysokiego ciśnienia wyraźnie odchodzi na NE, prawie poza ramki modelu UM. Od Francji i Niemiec pojawia się zatoka obniżonego ciśnienia, w niej wieczorem i w nocy utworzy się niewielki, mezoskalowy ośrodek niżowy, który powędruje na NE. Trasa centrum ośrodka przebiegać będzie przez Zgorzelec, Wieluń, Łódź na Pułtusk i Augustów, poza granice Polski wyjdzie już jutro wieczorem i znajdzie się na pograniczu litewsko-białoruskim.

Przed ośrodkiem napływ powietrza z południowego wschodu, z umiarkowanym, chwilami silniejszym wiatrem. Od południowego zachodu kraju tworzyć się będzie pasmowa strefa opadów na froncie ciepłym, wiązana z przechodzącym ośrodkiem, południowa granica tych opadów to też granica napływu cieplejszego powietrza. Jutro opady ułożą się na północ od linii Jelenia Góra, Wrocław, Wieluń, Łódź, Warszawa, Białystok, najsilniejsze będą blisko południowej granicy, im dalej na północ to już słabsze. W miarę przechodzenia ośrodka na NE strefa opadów zacznie dryfować ku południowi i wschodowi, zamykając wycinek ciepły niżu, pod wieczór we wtorek wyjdzie już za wschodnie i południowe granice, wyraźnie słabnąc. Nad cały kraj napłynie nieco chłodniejsza i wilgotniejsza masa powietrza znad Morza Północnego i zachodniej Europy, w niej rozwinie się wędrowny wyż.

Maciej Ostrowski

24 października 2016, 08:20Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.