KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Mezoskalowy niż z polsko-czeskiego pogranicza wypełnia się, przesuwa na zachód, a z jego grubych chmur pada dzisiaj na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem. Opady są także ruchome, podobnie jak niż z którym są związane i późnym wieczorem znajdą się poza linią Odry (mapy opadowe modelu UM 4 km). Wtorek zapowiada się jako dzień bez deszczu, choć gruba warstwa chmur z Czech będzie transportowana przez zachodnie województwa na północny zachód. Tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że ruch stref opadu, czy grubych chmur sięgających powierzchni 500 hPa nie podlega kierunkowi wiatru dolnego (mierzonego i prognozowanego na wysokości 10 m nad gruntem), wiatru, utrzymującego się dziś i jutro niezmiennie kierunku wschodniego.

Ale mamy także w NE kącie obszaru modelu UM wyłącznie chmury niskie, które jutro wieczorem dotrą do Litwy. Jak wynika z sondaży aerologicznych są to podinwersyjne cienkie warstwowe chmury, wraz z nimi transportowane jest suche kontynentalne powietrze w ramach cyrkulacji sterowanej wyżem znad północnej Rosji. Zacznie ono do nas napływać pojutrze obniżając temperaturę punktu rosy o kilka stopni, zmniejszy się także wilgotność względna powietrza; wartości tych parametrów pokazują meteorogramy. Bezopadowa pogoda utrzyma się do końca tygodnia.

Henryk Piwkowski

25 września 2017 poniedziałek 7:00Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.