KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Jeszcze dzisiaj wypoczywający nad bałtyckim wybrzeżem mogą zazdrościć wędrującym po Beskidach i Bieszczadach, tam i cieplej i więcej błękitnego nieba. Nad Bałtyk letnia pogoda powinna powrócić w sobotę, chociaż wszędzie można spodziewać się słabych, przelotnych opadów.

W środkowej troposferze (500 hPa, czyli na wysokości około 5,5 km) oraz na innych poziomach, od 850 do 300 hPa nad obszarem centralnej Europy dominuje sięgająca basenu śródziemnomorskiego zatoka związana z niżem znad Morza Północnego. Powoli wypełniając, się przemieszcza się na wschód. Jednak w jej obrębie występują znaczne gradienty termiczne związane z napływem ciepłego powietrza z południowego zachodu i chłodniejszego z północnego zachodu. Utrzymywaniu się od kilku dni zatoki w polach geopotencjału sprzyja głęboki, południkowy meander prądu strumieniowego, którego przebieg możemy śledzić na mapach prędkości wiatru na poziomie 300 hPa (np. coamps.icm.edu.pl ) lub mapie Significant opracowywanej dla potrzeb lotnictwa awiacja.imgw.pl/index.php... .

Na zdjęciach satelitarnych www.sat24.com i zobrazowaniach radarowych www.pogodynka.pl/radareuro możemy obserwować jak zgodnie z cyklonalną cyrkulacją w środkowej troposferze przemieszcza się nad Polska strefa frontu okluzji, który wczoraj równoleżnikowo leżał nad Wybrzeżem. Dzisiaj przyjmując południkową orientację, rozmywając się będzie przesuwał się na wschód wraz ze słabymi opadami. Na zdjęciach satelitarnych wyraźna jest strefa układu frontów związanego z głębokim niżem znad Atlantyku z centrum między Wyspami Brytyjskimi a Islandią. Dotrze ona dzisiaj do zachodnich granic Polski i przewędruje nocą i jutro na wschód z opadami deszczu, możliwe są również burze. Od soboty, za frontami zacznie rozbudowywać się od zachodu klin wyżowy związany z wyżem znad Wysp Azorskich, wraz z nim napływać będzie ciepłe powietrze z południowego zachodu.

Ryszard Klejnowski

27 lipca, czwartek, 208 dzień 2017 roku; 07:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.